Co-produktion med Himmerlands Teater

DEN ENE OG DEN ANDEN – TURNÈ

Finurlig hverdagskomedie i et Storm P’sk univers

DEN ENE OG DEN ANDEN var på turné i 2025 og i 2027 kommer forestillingen igen på landevejen, og spiller over 20 steder landet over. Glæd jer til at møde to helt almindelige mennesker, Johannes og Brian, i et ikke nærmere defineret venteværelse. Hvad skal de, hvor er de på vej hen – og hvordan opfører man sig, når man er fanget i en venteposition, som ikke synes at have noget sluttidspunkt?

En galgenhumoristisk og underfundig fortælling om noget af alt det, vi mennesker går og tumler med, om længslen efter forandring, modet til at indgå nye relationer og styrken til at se tingene i et nyt lys. Dramatiker Hans Rønne giver med forestillingen DEN ENE OG DEN ANDEN liv til to genkendelige individer, der forundres over livets store og små spørgsmål — ligesom Storm P gjorde det for 100 år siden.

Turné i vinteren 2027
DEN ENE OG DEN ANDEN spiller på:

Kolding Egnsteater 11. jan. 2027
Himmerlands Teater 14. – 16. jan. 2027
Odder Teater 18. jan. 2027
Teatret Svalegangen 19. – 23. jan. 2027
Roskilde Teater 26. jan. 2027
Fjordlandets Ny Scene 28. jan. 2027
Limfjordsteatret 1. feb. 2027
Teater Momentum 2. – 3. feb. 2027
Ærø Teaterforening 4. feb. 2027
Vestfyns Teater 5. feb. 2027
Silkeborg Teater 8. feb. 2027
Herning Ny Teater 10. feb. 2027
Himmerlands Teater 11. – 13. feb. 2027
Randers Teater 16. feb. 2027

Galleri

Fotocredit: Emilia Therese
11. jan.

 – 

27. feb. 2027

BILLETTER KØBES HOS DE ENKELTE SPILLESTEDER OG KAN DERFOR IKKE KØBES HOS VENDSYSSEL TEATER

Varighed: 70 minutter uden pause

Medvirkende

Allan Helge Jensen
Ronny Sterlø


Kunstnerne bag

DRAMATIKER
Hans Rønne

INSTRUKTØR
Susanne Sangill

SCENOGRAF
Nick Pedersen

LYS- OG LYDDESIGNER
Ise Klysner Kjems

DRAMATURG
Emma Kørnøv Bonde
Ditte Bladt-Hansen


Anmeldelser

  • NORDJYSKE
    5 Stjerner
  • KULTUREN.NU
    4 Stjerner

“Vellykket teater med en klar jysk grundtone af underfundig humor”
– Nordjyske

“(…) et finurligt, godt spillet lille kammerspil, der giver både til grinet og eftertanken.” – Kulturen.nu

Og selvom der faktisk er alvorlige temaer på spil for begge mænd (fremragende spillet af Allan Helge Jensen og Ronny Sterlø), der på hver sin måde prøver at dække over deres kejtethed og mulige fiaskoer, serveres det hele med en underfundig og kærlig grundtone, helt uden kynisme eller latterliggørelse. Men med mange små smil.” – Nordjyske

Det er god skuespilkunst at kunne det i den nøgne scenografi, hvor du ikke kan skjule dig bag ret megen staffage eller udenoms rekvisitter. Livshistorierne bliver foldet overbevisende og vedkommende ud, mens vi sammen med dem næsten glemmer, at vi venter på at komme til.”
Kulturen.nu


Samarbejdspartnere


KONTAKT

Banegårdspladsen 4
9800 Hjørring
Tlf. 98 92 47 11
teater@vendsyssel-teater.dk

CVR-nummer: 74841317

Åbningstider

Huset er åbent for offentligheden

  • Mandag-onsdag

    kl. 10.00 - 14.00

  • Torsdag

    kl. 11.00 - 14.00

  • Fredag

    kl. 10.00 - 14.00

  • Lørdag og søndag

    Lukket

  • Huset er altid åbent i forbindelse med forestillinger og events

Billetkontoret

Hverdage kl. 10.00-14.00 (torsdag kl. 11.00-14.00)

Frokostlukket alle dage mellem 12.30 og 13.15

Tilmeld nyhedsbrev

Webbureau ITTP