To cirkusartister, en skuespiller, en danser og en musiker forfører dig til snedronningens rige og tager dig med ind i et fantasifuldt univers. Oplev en helt ny fortolkning af H.C. Andersens klassiske eventyr. En storslået og sanselig dannelsesrejse om at fryse fast; om livets fristelser og om splittelsen mellem barndom og voksenliv.
Sneen daler fra en krystalblå himmel, de små fnug danser forsigtigt i luften, før de lander og breder sig som en hvid, iskold dyne på jorden. Men bag det idylliske snelandskab lurer mørket, og ikke kun søerne fryser til is – også i Kajs hjerte breder kulden sig.
Drag med på en eventyrlig rejse. Måske har vi alle, alt for længe, været fastfrosset i voksenlivets evige gøren. Nu er tiden inde – forude venter en tryllebindende juleoplevelse for voksne og børn.
–
Sunniva Byvard
Søren Hauch-Fausbøll
Astrid Pauline
Max Behrendt
Cecilie Sadolin
Oplag: H.C. Andersen
Instruktør: Anna Schulin-Zeuthen
Cirkusinstruktør: Sunniva Byvard
Scenograf og kostumedesigner: Marianne Nilsson
Lysdesigner: Jeppe Lawaetz
Musiker og lyddesigner: Cecilie Sadolin
Dramaturg: Ditte Bladt-Hansen
Løssalg: 285 kr.
Abonnement: 235 kr.
Gruppe min. 10 personer: 245 kr.
Under 25 år / Studerende: 75 kr.
Banegårdspladsen 4
9800 Hjørring
Tlf. 98 92 47 11
teater@vendsyssel-teater.dk
CVR-nummer: 74841317
Huset er åbent for offentligheden
kl. 09.00 - 20.00
Administrationen
Billetkontoret
(Dog lukket mellem 12.30 og 13.15)
Åbner en time før forestillingsstart.
Webbureau ITTP